MENU


EN

ETKİNLİK

Share

Bir Parça Sessizlik

Kaçınılmaz olarak hızlı bir yaşam döngüsü, yüzümüze flaş gibi patlayan içi boşaltılmış imajlar, dünyanın doğum yeri olan uzayın sessizliğine karşı bizleri birer tüketici yapmaktan öteye götürmüyor. Konu ister sanat olsun, ister tasarım; yolu nesneden ve kültür üretiminden geçen herkes ve her şey sesini gittikçe daha da yükseltiyor. Bu kadar gürültü arasında birilerinin bize ‘Şşş…’ demesi elbette kaçınılmaz.

SILENCE MOON

MOON, A PROJECT BY OSCAR LHERMITTE AND KUDU 1 ©SIDEKICK CREATIVES

2017 Ocak ayında gerçekleşen Maison&Objet’de yer alan Sessizlik teması, bize tam olarak bunu öğütlüyor; kulaklarınızı kapatın ve görmeye odaklanın. Fuar alanları elbette ticari alışverişler açısından amaçları belirli mekanlar olsa da, son yıllarda sıkça karşılaştığımız ‘tüketimden çok üretimin gerçek anlamına odaklanma ve üretim sonuçlarının etraflarıyla kurduğu ilişkinin çıktıları’ gibi hedeflerin tartışma platformları haline dönüştüler. Oldukça anlaşılır bir tavırla, fuarlar artık birer oyun alanı ve kavramların nesneleşmiş vitrinleri oldular. Medyum her ne olursa olsun, mobilya kadar yaşamsal nesnelerde bu arayışın olması kaçınılmaz.

NASCONDINO

NASCONDINO BY PIERRE EMMANUEL VANDEPUTTE ©MIKO MIKO STUDIO

Elizabeth Leriche’nin sanatsal direktörlüğünü ve tasarımını yaptığı ‘Sessizlik’ temalı sergide de, benzer arayışların sade ve pürüzsüz yansımalarını izliyoruz. Serginin bulunduğu alan başlı başına etrafından soyutlanmış ve fuar kalabalığının tam ortasında olmasına rağmen yalıtılmış izlenimi veren bir alanda konumlanmış. Bizce iki bölüme ayrılan bu alanda, giriş kısmında bulunan işler sırasıyla sesin, sonra gürültünün ve karmaşanın anlamını hatırlatır nitelikte. Bu alana girerken neden kulak tıkacı ikram ettikleri kolayca anlaşılıyor. Serginin orta bölümünden itibaren yalın tasarım örneklerinden, sanatsal yerleştirmeleri andıran bölümlere kadar bir çok iş bulunuyor. Tasarım ve sanatın uzun zamandır aralarında bulunan ince ayırıcı çizgi burada daha da inceliyor. ‘Sessizlik’, Kuramata sandalyesi ile Pierre Emmanuel Vandeputte’nin tasarımı Nascondino’nun buluşabildiği alanı temsil ediyor.

Tags: , , , , , , , ,

Comments are closed.