MENU


EN

SÖYLEŞİ

Share

Tüm çocukluğunuzu zanaatkarlar ile geçirdiğinizi biliyoruz; böyle bir çevrede büyümek tasarımcı olma kararınızı nasıl etkiledi?

Çocukken babamın atölyesinde çok zaman geçirdim. Ahşap, metal, plastik, elektrik gibi malzemelere ve her türlü makineye aşina oldum. Bir tasarımcı olarak üretim sürecimde, malzemelere ve teknolojiye olan genel bilgim bana oldukça yardımcı oldu. Stüdyomuzda yoğun bir şekilde kullandığımız çok yönlü bir atölye çalışması sürdürüyoruz; şekillendirme ve oranlama deneyimlerimizde ellerimizle çalışabiliyoruz. Ofisimiz, sandalye, çanta ve tabak gibi birçok tasarım uygulamasına sahip.

Farklı tasarım konuları üzerinde çalışmanın avantajları ve dezavantajları neler?

Çokyönlü pratik bizi rutinden uzak tutuyor. Kendimizi yeni branşlara zorluyoruz, çünkü bir soruna beklenmedik bir yaklaşım getiren belli bir saflıktan ve meraktan kâr edeceğimizi biliyoruz. Öte yandan deneyim, profesyonelliğin anahtarı; projeler derin bir araştırma ve incelenme ile kaliteyi kazanır.

Domotex’te, 5 genç yeteneğe mentorluk yaptınız. 5 farklı kültürden gelen tasarımcıyla çalışmak nasıl bir deneyimdi?

Çalışma sürecinde genç tasarımcıların farklı ülkelerden gelmeleri çok dikkat çeken bir detay olmadı. Bence genç kuşak anlaşılır, karmaşık olmayan ortak kaidelere sahip; sezgisel fikir alışverişlerinde bile bunu gördüm. İşbirliğimiz ilham verici ve etkiliydi, bu sebeple daha fazla zaman ve yüksek bütçe koşullarında daha da ileri götürüleceğine inandığım projeler ortaya çıktı.

Bu etkinlikte amacın ileride kullanılabilecek yeni akımlar yaratmak değil, piyasada çalışan şirketlere yeni fikirler sunmak olduğunu söylediniz. Çalıştığınız öğrencilerle belirli bir konu veya kavram üzerine yoğunlaştınız mı?

İlk toplantıda Domotex Yenilikçilik Ödülü kapsamındaki 4 yıllık tecrübemden yararlandım. Stylepark ile birlikte, son yıllarda döşeme endüstrisinin uğraştığı konuları tanımlamaya çalıştım. Sonrasında 5 tasarımcı kendi ilgi alanlarına göre kendi tercihlerini yaptı.

Bize biraz ‘Trend Table’ ve malzeme ile ilişkisi konusunda bilgi verebilir misiniz?

‘Trend Table‘ fikri, tasarımcıları gizli fakat güçlü bir endüstri potansiyeli ile buluşturuyor. Sadece tasarımcılar değil, Domotex seyircileri için de geniş malzeme sahası ve olasılıkları için bir farkındalık yaratmak gerekiyor. Sonunda amaç, reklam öğeleri ile zemin kaplamaları endüstrisi arasında bir diyalog başlatmayı ve sürdürmeyi hedefliyor.

Yenilikçi, satın alınabilir, sürdürülebilir ve sağlıklı … Malzemelerin geleceği hakkında konuştuğumuz birçok kavram var. Buraya eklemek istediğiniz başka kavramlar var mı?

Endüstri ve zanaat arasındaki ilişkiler, sayısallaştırma ve CNC makineleri, kişiselleştirme, sürdürülebilirlik, doğanın taklit edilmesi ve yeni yapay yüzeyler, duyusal görünümler, dokunulabilen ve nihayet zemin ve duvarlar arasındaki bulanıklaşma sınırları diyebilirim.

 

Tags: , , , , ,

Comments are closed.